Biopsja cienkoigłowa – w jakim celu jest prowadzona? Wskazania, przebieg zabiegu, cena

Za pomocą biopsji można pobrać komórki do dalszej analizy, dzięki czemu ma ona szerokie zastosowanie w diagnostyce. Co warto o niej wiedzieć?

Zabieg jak biopsja jest niezbędny wtedy, gdy konieczne jest uzyskanie dokładnych informacji o tkankach. Jest ona dzielona na dwa rodzaje: biopsję cienkoigłową oraz biopsję gruboigłową.  

Czym jest biopsja cienkoigłowa?

Zabieg jak biopsja cienkoigłowa, który określany jest w skrócie jako BAC – biopsja aspiracyjna cienkoigłowa, jest stosowany w celu pobieraniu materiału do dalszego badania histopatologicznego.

 

Badania histopatologiczne są prowadzone w celu analizy tkanek, między innymi w przypadku pojawienia się ich zmian, które mogą wskazywać na nowotwory. Za pomocą biopsji można wtedy sprawdzić dokładny charakter pobranych komórek i podjąć decyzję o dalszym leczeniu.

 

W ramach zabiegu jak biopsja cienkoigłowa Kraków daje do niego dostęp zarówno w szpitalach i placówkach medycznych współpracujących z NFZ, jak i działających prywatnie.

 

Biopsja cienkoigłowa – jakich narządów dotyczy?

Za pomocą biopsji cienkoigłowej można wykonać badanie wielu różnych narządów, co do których zachodzi podejrzenie pojawienia się nowotworu.

 

Najczęściej biopsja cienkoigłowa prowadzona jest w przypadku poniższych narządów:

  • tarczyca
  • piersi
  • gruczoł krokowy
  • ślinianki

 

W przypadku zabiegu jak biopsja cienkoigłowa Kraków pozwala na wykonanie jej dla wszystkich powyższych narządów.

 

Jak odbywa się biopsja cienkoigłowa?

Zabieg jak biopsja cienkoigłowa jest prowadzony bez konieczności stosowania znieczulenia lub ze znieczuleniem miejscowym, jest metodą, która jest małoinwazyjna i przypomina pobranie krwi. Nie wymaga ona także specjalnego przygotowania ze strony pacjenta.

 

Materiał pobierany jest z wykorzystaniem strzykawek wyposażonych w cienkie igły – najczęściej o średnicy wynoszącej od 0,6 do 0,8 mm. Po wkłuciu się w tkankę specjalista porusza igła w górę i dół, aby zebrać zróżnicowane komórki, co powala na uzyskanie dokładniejszego wyniku badania. Cały czas trwania procedury wynosi około 15 minut.

 

Następnie pobrany materiał jest przekazywany do badania histopatologicznego prowadzonego przez patomorfologa. Wyniki są dostępne w ciągu kilku dni.

 

Ile kosztuje wykonanie biopsji cienkoigłowej?

Zabieg jak biopsja cienkoigłowa może być wykonany na NFZ – wtedy osoby z opłaconym ubezpieczeniem zdrowotnym nie muszą płacić za procedurę. Niestety, problemem jest długi czas oczekiwania na wolne terminy. Wtedy rozwiązaniem jest prywatna wizyta.

 

W przypadku zabiegu jak biopsja cienkoigłowa Kraków oferuje ceny na poziomie około 140-250 złotych za procedurę.

Dodaj komentarz