Blacha trapezowa na dach i nie tylko – rodzaje, właściwości, zastosowanie

Szukasz taniego pokrycia dachowego? A może chcesz wykonać wiatę na swojej posesji? Sprawdź najważniejsze informacje o materiale jak blacha trapezowa!

Blacha trapezowa – co to za materiał?

Blacha trapezowa jest rodzajem pokrycia dachowego, które charakteryzuje się przetłoczeniami nadającymi jej profil trapezu. Jest ona zaliczana do szerszej kategorii blachy falistej.

Nowoczesna blacha trapezowa jest materiałem, który stosowany jest bardzo często. Ze względu na udoskonalone procesy produkcyjne współczesna blacha jest znacznie bardziej wytrzymała i trwała od tej stosowanej przed laty, co również przekłada się na jej szerokie przeznaczenie.

Jak stosuje się blachy trapezowe?

Blacha trapezowa jest materiałem o wszechstronnym zastosowaniu.

Najczęściej wykorzystywana jest ona na budynkach jak domy jednorodzinne, bloki mieszkalne, hale, na przykład produkcyjne, przemysłowe czy magazynowe. Również może być ona zastosowana do wykonania innych obiektów infrastrukturalnych, komercyjnych, użyteczności publicznej.

Pod kątem miejsca montażu blachy trapezowe najczęściej stosowane są na:

 • dachy i zadaszenia
 • elewacje budynków
 • wiaty, na przykład śmietnikowe, garażowe

Gdzie można kupić blachę trapezową?

Blachy trapezowe są obecnie powszechnie dostępne i można kupować je w wielu firmach, między innymi w firmach dekarskich, składach budowlanych, marketach budowlanych. Również dostępne są one w sklepach działających online.

Gdy potrzebna jest blacha trapezowa Warszawa to miasto, gdzie jest ona sprzedawana w wielu firmach.

Blachę tego typu w Warszawie dostarcza między innymi firma Dach Profil, która współpracuje z uznanym producentem blach – firmą Pruszyński. Dokładne informacje o ofercie Dach Profil można znaleźć na stronie: https://dachprofil.com.pl/oferta/materialy-dachowe/blachodachowka-i-blachy-dachowe/blacha-trapezowa/.

Rodzaje blachy trapezowej

Blachę trapezową można podzielić na różne kategorie pod kątem jej budowy, a dokładnie profilu blachy, czyli jej przetłoczenia. Głównym parametrem jest w tym przypadku wysokość profilu, która określana jest za pomocą symbolu T wraz z liczbą.

Im niższa liczba przy literze T oznaczającej blachę, tym jej profil jest niższy, natomiast im jest ona wyższa, tym blacha trapezowa ma wyższy profil.

Blachy o wyższym profilu są bardziej sztywne, co powoduje, że są one wytrzymalsze od tych o profilu niskim. W efekcie mogą być one stosowane tam, gdzie na konstrukcję wywierany jest duży nacisk.

W przypadku elewacji najczęściej stosowane są blachy trapezowe o parametrze T od T6 do T60, natomiast na dachy powszechnie używane są te o parametrze T14 – T60.

Z kolei w przypadku konstrukcji o dużych rozpiętościach, na przykład na hale produkcyjne, magazyny, stosowane są blachy trapezowe o wysokich profilach, na przykład od T50 do nawet T2000.

Blacha trapezowa – właściwości

Do najważniejszych właściwości materiału jak blacha trapezowa zaliczane są przede wszystkim:

 • wysoka odporność na korodowanie – blachy są odpowiednio wykańczane technikami antykorozyjnymi jak ocynkowanie, powlekanie
 • lekkość – blachy o konstrukcji trapezowej nie są ciężkimi materiałami, dlatego też dobrze sprawdzają się one w przypadku konstrukcji lżejszych
 • estetyczny wygląd – różne warianty blach oraz ich kolorów powodują, że mogą one wyglądać atrakcyjnie
 • różne warianty do wyboru – dzięki nim można łatwo dopasować konkretną blachę do zastosowania
 • prosty i szybki montaż – blachy sprzedawane są w formie arkuszy, dlatego prace montażowe przebiegają wtedy bardzo sprawnie
 • przystępne ceny – blachy mają atrakcyjne ceny, dzięki czemu nie powodują one znacznych kosztów inwestycji

Ile kosztuje blacha trapezowa?

W przypadku materiału jak blacha trapezowa Warszawa jest miejscem działalności wielu firm prowadzących sprzedaż blach, które mają zróżnicowane cenniki.

 

One Reply to “Blacha trapezowa na dach i nie tylko – rodzaje, właściwości, zastosowanie”

 1. Aktualnie rąbek w kolorze standardowym antracyt, bez dodatkowych przetłoczeń, firmy ruukki. Wszystko pięknie, ładnie, ale już wszyscy taka blachę mają. Inna lepsza opcja to blacha trapezowa szeroka. Też ładnie się prezentuje.

  Niestety ale przy obecnych wysokich cenach materiałów remontowych i budowlanych większość zwraca na cenę materiałów. U mnie włąśnie tak było Z tego też względu nie zdecydowaliśmy się na dachówkę ceramiczną.

Dodaj komentarz