Jak wybrać biuro rachunkowe?

Decyzję o powierzeniu prowadzenia księgowości biuru rachunkowemu należy podjąć po przeanalizowaniu oferty, ale nie tylko. Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając biuro w Bielsku Białej?

Zespół – doświadczenie i wiedza księgowych

Jednym z niekwestionowanych atutów biura rachunkowego jest to, że tworzy je zespół specjalistów. Warto jednak, przed powierzeniem mu prowadzenia księgowości firmy, zweryfikować wiedzę i doświadczenie jego członków. Kierunkowe wykształcenie księgowej, kursy, czy szkolenia uzupełniające są bowiem swego rodzaju gwarancją rzetelnego prowadzenia spraw firmy. Nie bez znaczenia jest także doświadczenie. Nie chodzi tutaj o dyskwalifikowanie osób, które zaczynają swoją pracę zawodową, ale o to, aby na księgową z niewielkim stażem, przypadali w zespole także specjaliści, którzy od lat zajmują się księgowością. Różnorodność to bowiem klucz do sukcesu budowania dobrego zespołu.

Doskonałym sposobem na zweryfikowanie wiedzy i doświadczenia jest prośba o przedstawienie stosownych dyplomów, czy certyfikatów. Warto sprawdzić, czy księgowa posiada np. Certyfikat Księgowego. Mimo że od 2014 roku nie jest on już wydawany przez Ministra Finansów, to jednak ci, którzy go otrzymali chętnie się nim nadal posługują. Jeśli zatem biuro rachunkowe swoją działalność rozpoczęło przed 2014 rokiem, księgowe powinny posiadać taki dokument.

Sposób komunikacji z biurem

Przedsiębiorca powinien szczegółowo ustalić, w jaki sposób biuro rachunkowe kontaktuje się ze swoimi klientami. W czasach powszechnej digitalizacji działalności gospodarczej, nie jest już bowiem tak istotne, aby biuro mieściło się blisko miejsca wykonywania działalności przedsiębiorcy. Warto jednak wiedzieć jakimi narzędziami komunikacji dysponuje biuro. W czym może wybierać przedsiębiorca? Biura rachunkowe oferują zarówno prowadzenie księgowości online – m.in. biuro rachunkowe z Bielska 5 plus consulting (5-plus.com.pl) – jak i oddają do dyspozycji swoich klientów specjalnie dedykowane platformy, za pośrednictwem których następuje m.in. wymiana dokumentów księgowych. Platformy te umożliwiają także stały wgląd w podejmowane przez księgową aktywności oraz bieżącą analizę przychodów, dochodów, czy strat z prowadzonej działalności. Mając na uwadze fakt, że biuro rachunkowe zatrudnia więcej niż jedną księgową, warto ustalić także, czy do prowadzenia spraw klienta dedykowana zostanie  jedna osoba i co w razie jej nieobecności. Najważniejsze jednak jest to, aby biuro rachunkowe było otwarta na wypracowanie rozwiązań satysfakcjonujących obie strony.

Bezpieczeństwo działań – ubezpieczenie biura rachunkowego

Wybierając biuro rachunkowe koniecznie należy zwrócić uwagę na to, czy posiada ono ubezpieczenie OC. Co warte podkreślenia, ma ono charakter obligatoryjny. Zgodnie bowiem z rozporządzeniem Ministra Finansów przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych – zatem także biura rachunkowe – objęte są odpowiedzialnością cywilną za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością. Kwota ubezpieczenia wynosi równowartość w złotych 10000 euro, ale niektóre biura decydują się na rozszerzenie ochrony. Dlaczego ubezpieczenie OC biur rachunkowych jest tak ważne? Polisa chroni przedsiębiorcę przed błędami, które mogą powstać podczas prowadzenia jego księgowości, umożliwiając szybsze i łatwiejsze odzyskanie należnych środków.

Zakres usług

Wybierając biuro rachunkowe przedsiębiorcy przede wszystkim zwracają uwagę na zakres oferowanych usług. Czy poza prowadzeniem księgowości mogą liczyć jeszcze na inne wsparcie? Zdecydowanie tak. Nowoczesne biura rachunkowe świadczą bowiem szereg dodatkowych usług, w tym m.in.:

 • obsługę kadrowo-płacową,
 • doradztwo księgowe,
 • doradztwo podatkowe – w zakresie nienależącym do wyłącznych kompetencji doradcy podatkowego,
 • wsparcie podczas wyboru doradcy podatkowego, biznesowego, finansowego i innych,
 • rozliczenia roczne,
 • opracowanie sprawozdań finansowych,
 • wsparcie przy założeniu lub przekształceniu formy prowadzonej działalności gospodarczej.

One Reply to “Jak wybrać biuro rachunkowe?”

 1. Piszę do Was z prośbą o polecenie naprawdę ogarniętej księgowości do spraw ekstremalnych.
  Sytuacja jest nieciekawa ale wiem że jest to do ogarnięcia.
  Będe bardzo wdzięczny za każde polecenie!

  Chodzi o to, zę do tej pory prowadziłem księgowość samodzielnie, jednak okazuje się, ze samodzielne prowadzenie księgowości takie proste nie jest. I niestety jestem w trudnej sytuacji, w której potrzebuję do pomocy dobrego biura.

Dodaj komentarz