Leki bez recepty (OTC) – kiedy warto po nie sięgnąć?

Leki mogą być skuteczne także wtedy, gdy kupowane są bez recepty. Kiedy mogą dać najlepsze efekty? Co wybrać?

Leczenie różnych dolegliwości wcale nie wymaga stosowania środków zapisywanych przez lekarza. W aptekach można kupić także leki OTC, czyli Over the Counter – tłumaczone na język polski jako leki bez recepty. Jest to szeroka gama preparatów, które mogą pomoc w redukcji dolegliwości, gdy nie jest konieczna konsultacja z lekarzem i można po prostu wybrać preparat, który przyniesie szybką ulgę, a jego stosowanie nie będzie związane z wysokim ryzykiem pojawienia się skutków ubocznych.

 

Jakie leki OCT można kupić?

Do kategorii leków OCT zaliczane są preparaty pomocne w wielu dolegliwościach, które często dotykają osoby dorosłe i dzieci.

 

Leki OCT mogą zawierać różne składniki aktywne, między innymi są to ekstrakty ziołowe i zioła, witaminy i minerały, związki o działaniu przeciwdrobnoustrojowym, a także innego typu komponenty, które przynoszą szybką ulgę w dolegliwościach.

 

Do popularnych leków OCT zalicza się te przeznaczone na poniższe dolegliwości:

  • choroby układu trawiennego, między innymi niestrawność, bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, biegunki
  • choroby układu krążeniowego, w tym nadciśnienie tętnicze, miażdżyca
  • cukrzyca i stany przedcukrzycowe
  • schorzenia układu moczowego, w tym infekcje pęcherza, cewki moczowej, a także kamica układu moczowego
  • nerwice, okresy nadmiernego stresu, zdenerwowania

 

Oczywiście, to tylko przykładowe zastosowania, jakie mają leki Over the Counter, czyli leki OCT, ponieważ są one również stosowane w wielu innych dolegliwościach, jakie dotykają innych układów ciała człowieka.

 

Kiedy nie należy stosować leków OCT?

Warto pamiętać o tym, że leki OCT (produktybonifraterskie.pl) nie zawsze mogą być zastosowane. Mają one również określone przeciwwskazania oraz skutki uboczne, jakie mogą pojawić się podczas ich stosowania.

 

Warto też pamiętać o tym, że leki OCT mogą wchodzić w interakcję z innymi typami leków, na przykład pozostałymi lekami bez recepty czy lekami na receptę.

 

Dokładne informacje o tym, jak należy stosować leki bez recepty, można znaleźć na ich opakowaniach oraz w ulotkach. W razie wątpliwości, czy zastosować jakiś lek, warto wcześniej skonsultować się z lekarzem albo z farmaceutą.

 

Gdzie można kupować leki bez recepty?

Aktualnie leki bez recepty są oferowane w wielu sklepach i można kupić je od ręki – bez konieczności wcześniejszej wizyty lekarskiej.

 

Najszersza gama leków bez recepty dostępna jest w aptekach, gdzie można kupić także leki ziołowe bez recepty. Również są one dostępne w zielarniach, sklepach ze zdrowymi produktami – suplementami i żywnością. Leki te można zamawiać również przez internet, również bezpośrednio na stronach internetowych ich producentów.

Dodaj komentarz