Dlaczego w firmie transportowej warto wdrożyć program TMS?

Firmy transportowe mogą obecnie korzystać z przeznaczonych specjalnie dla nich programów klasy TMS. Dlaczego warto się na nie zdecydować?

Zarządzanie transportem wymaga posiadania nie tylko odpowiedniej wiedzy, ale również narzędzi wspomagających codzienną pracę. Właśnie dlatego tak wiele firm decyduje się obecnie na wdrożenie programów TMS.

Czym jest oprogramowanie TMS?

Transport Management System, czyli w skrócie TMS to program dla transportu, który dedykowany jest dla wszystkich firm posiadających własne floty pojazdów.

Oprogramowanie tego typu jest wyposażone w szeroką gamę funkcjonalności, które dopasowane są do potrzeb firm wykorzystujących pojazdy do prowadzenia działalności. Właśnie dlatego zaliczane jest ono do kategorii oprogramowania dedykowanego.

Dzisiaj taki program jest jednym z podstawowych typów programów wybieranych przez firmy w branży transportowej. Może być on również zintegrowany z innego rodzaju oprogramowaniem, między innymi systemami ERP, a także zewnętrznymi systemami, na przykład BDO.

Tak szerokie możliwości powodują, że program transportowy pozwala na jeszcze sprawniejsze prowadzenie działalności i wspomaga zarówno kadry zarządzające, jak i pracowników.

Jak działają programy transportowe?

Nowoczesny program dla transportu może zapewnić klientom wsparcie w bardzo szerokim zakresie. W jaki sposób można z niego korzystać?

Współczesne oprogramowanie najczęściej wyróżnia się złożoną architekturą, co powoduje, że może być ono użytkowane na różnych platformach.

Program może być wtedy zainstalowany na komputerach stosowanych w biurze firmy, ale również na urządzeniach mobilnych jak smartfony, tablety, terminale. W ten sposób oprogramowanie TMS może być używane również jako mobilne systemy sprzedaży.

Oprogramowanie TMS – kiedy warto je wybrać?

Systemy informatyczne pozwalające na zarządzanie transportem mogą sprawdzić się w wielu firmach.

Najczęściej oprogramowanie tej klasy wybierane jest przez firmy transportowe, które prowadzą transport na zlecenie klientów, ale również transport towarów własnych.

Również mogą one sprawdzić się w wielu innych przedsiębiorstwach, między innymi w firmach, które zatrudniają:

  • przedstawicieli handlowych
  • monterów
  • serwisantów
  • ankieterów
  • kontrolerów jakości

W każdym z powyższych przypadków zarządzanie transportem może być bardziej efektywne wtedy, gdy będzie towarzyszyło mu nowoczesne oprogramowanie.

Funkcje programów TMS

Program wspomagający zarządzanie transportem może zaoferować zróżnicowane funkcje, dlatego warto przyjrzeć im się bliżej. Wśród dostępnych funkcjonalności znajdują się między innymi:

Tworzenie harmonogramów

Dzięki tej funkcji program transportowy pozwala na stworzenie harmonogramu transportu i udostępnienie go pracownikom, którzy według niego realizują zadania.

Optymalizacja tras

To bardzo przydatna funkcja, która umożliwia przygotowanie optymalnej trasy dojazdu, na przykład do wielu klientów w ciągu całego dnia. Dzięki niej można zaoszczędzić czas i pieniądze na transporcie.

Zarządzanie flotą pojazdów

Program dla transportu wspomaga zarządzanie flotą. Pozwala także na gromadzenie i kontrolowanie informacji dotyczących pojazdów, między innymi ich stanu, przeglądów, ubezpieczeń.

Zarządzanie pracownikami

To funkcja wspomagająca przydzielanie zadań pracownikom, pozwala na łatwiejsze rozliczanie ich czasu pracy i naliczanie wynagrodzeń.

Monitorowanie GPS

Dzięki tej funkcji można stale sprawdzać położenie konkretnego pojazdu z wykorzystaniem modułów GPS. Dzięki temu kadra zarządzająca może mieć stały dostęp do informacji o realizacji zleceń, co także pozwala zapobiegać nieuprawnionemu wykorzystaniu pojazdów.

Sprzedaż mobilna

Wybrane programy funkcjonują jako mobilne systemy sprzedaży, przez co pozwalają handlowcom na łatwiejsze realizowanie sprzedaży bezpośrednio podczas wizyty u klientów.

Tworzenie dokumentów

Program transportowy pozwala na przygotowywanie szeregu dokumentów używanych w branży, między innymi umów, rozliczeń.

Obieg dokumentów

Oprogramowanie pozwala na łatwiejsze przekazywanie dokumentów, dlatego dostęp do nich jest wtedy jeszcze szybszy.

Więcej informacji o funkcjach programów transportowych można znaleźć bezpośrednio na ich stronach.

Dodaj komentarz