Kancelaria notarialna – czym się zajmuje? Zakres usług i ceny

Chcesz podpisać umowę darowizny albo kupić mieszkanie? W takim przypadku wizyta u notariusza będzie niezbędna. Czym dokładnie zajmują się kancelarie notarialne? Jakie są ceny świadczonych przez nie usług?

Kim jest notariusz?

Notariuszem jest osoba, która posiada wykształcenie prawnicze i powołana została do pracy na swoim stanowisku przez Ministra Sprawiedliwości.

Notariusz jest przedstawicielem zawodu zaufania publicznego, który uzyskał odpowiednie uprawnienia do zawierania aktów notarialnych oraz do prowadzenia innych czynności prawnych na rzecz swoich klientów.

Kancelaria notarialna – co można w niej załatwić?

U notariusza można załatwić wiele spraw związanych z czynnościami prawnymi wymagającymi właściwego potwierdzenia notarialnego. Bez niego nie byłby one ważne, czyli nie niosłyby za sobą skutków prawnych.

Wśród czynności, które prowadzone są w kancelariach notarialnych, znajdują się między innymi:

  • spisywanie dokumentów dotyczących kupna i sprzedaży nieruchomości – domów, mieszkań, działek
  • przygotowywanie dokumentów jak umowa darowizny, umowa dożywocia
  • spisywanie testamentów notarialnych – testament jest wtedy wprowadzany do specjalnej bazy i przechowywany u notariusza
  • sporządzanie aktów notarialnych, na przykład jak umów majątkowych małżeńskich, które potocznie określane są jako intercyza
  • sporządzanie poświadczeń dziedziczenia
  • spisanie umowy okazjonalnego wynajmu nieruchomości
  • przygotowywanie projektów aktów
  • spisywanie protokołów
  • sporządzanie wyciągów, odpisów, wypisów dokumentów
  • przechowywanie dokumentów, papierów wartościowych czy pieniędzy

Oczywiście, są to wyłącznie wybrane usługi prowadzone w kancelariach notarialnych, ponieważ notariusz może również zaoferować ich znacznie więcej.

W trakcie wykonywania swoich czynności notariusz może także udzielić porad osobom, które korzystają z jego pomocy. Dzięki temu można łatwiej załatwić różne rodzaje spraw, które niosą za sobą konsekwencje prawne.

Jak wybrać dobrą kancelarię notarialną?

Sprawy notarialne można załatwić w dowolnej kancelarii. Jak zatem wybrać taką, która świadczy usługi na wysokim poziomie?

Przede wszystkim warto sprawdzić dostępne adresy kancelarii notarialnych działających w okolicy. Można wtedy jednocześnie zapoznać się z opiniami na ich temat, które wystawiane są online.

Gdy potrzebna jest kancelaria notarialna Kraków ma wiele punktów tego typu. Warto więc poświęcić chwilę, aby wybrać dobrego notariusza, który kompleksowo zajmie się wszystkimi czynnościami.

Ile kosztują usługi notarialne?

Ceny usług notarialnych są zależne od wielu czynników. Dokładne informacje o tym, ile mogą one wynosić maksymalnie, zawiera tak zwana taksa notarialna – jest to dokument, który przygotowywany jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

W przypadku wybranych usług notarialnych ceny ustalane są z góry za konkretne czynności, na przykład za przygotowanie testamentu notarialnego. W przypadku innych, na przykład jak kupno i sprzedaż nieruchomości, koszty są zależne od wartości nieruchomości.

Wobec tego ceny usług notarialnych mogą wahać się od kilkudziesięciu złotych do nawet kilkunastu tysięcy złotych i więcej. Dokładne informacje na ten temat można uzyskać na stronach internetowych kancelarii lub też wtedy, gdy skontaktujemy się z notariuszem.

Wobec tego odwiedzenie kancelarii notarialnej jest w wielu przypadkach konieczne. Bez pomocy notariusza nie będzie można zawrzeć ważnej umowy transakcji nieruchomości czy też darowizny. Warto wtedy wybrać polecaną kancelarię, by sprawa była załatwiona szybko i skutecznie.

 

Dodaj komentarz