Skoki tandemowe – na czym polegają i dla kogo są przeznaczone?

Tandemowe skoki spadochronowe są jednymi z najczęściej wykonywanych skoków. Czym one dokładnie są? Kto może brać w nich udział? Wyjaśniamy!

Na czym polega skok tandemowy?

Skoki tandemowe to rodzaj skoków spadochronowych, w których osoba, nazywana pasażerem, za pomocą specjalnej uprzęży połączona jest z doświadczonym instruktorem, który odpowiada za przebieg całego wydarzenia. Skoki w tandemie są często używane jako przygotowanie do samodzielnych skoków ze spadochronem albo jako wyjątkowa rozrywka, ponieważ pozwalają doświadczyć niesamowitych emocji podczas swobodnego spadania bez potrzeby specjalnych szkoleń i treningów. Jak wspomniano wcześniej, podczas skoku w tandemie pasażer jest bezpiecznie zamocowany do instruktora, który nosi specjalnie zaprojektowaną uprząż. Dwie osoby skaczą razem z samolotu, a instruktor odpowiada wtedy za kwestie związane z obsługą spadochronu, w tym swobodne spadanie i lądowanie na lądowisku. Skoki tandemowe są zwykle wykonywane z wysokości 3-4 tysięcy metrów, a swobodne spadanie, zależnie od wysokości skoku, trwa od około 30 do 60 sekund. Dodatkowo podczas skoku spadochronowego w tandemie może uczestniczyć jeszcze jeden skoczek, którego zadaniem jest nagrywanie i fotografowanie wydarzenia. Dzięki temu można otrzymać wspaniałą pamiątkę.

Kto wynalazł skoki tandemowe?

Skoki w tandemie zostały opracowane przez skoczków spadochronowych Bobby’ego Gray’a oraz Mike’a Barbera w latach 70. Stworzyli oni koncepcję skoków tandemowych jako sposobu na łatwiejsze i bezpieczniejsze wprowadzenie nowych skoczków spadochronowych do tego sportu. Skoki w tandemie szybko stały się popularne jako sposób na wyjątkową przygodę bez konieczności przechodzenia przez czasochłonne szkolenie spadochronowe. Są one dostępne również w Polsce, dlatego wtedy, gdy planuje się skoki spadochronowe Warszawa to tylko jedno z wielu miejsc na mapie kraju, gdzie można z nich skorzystać.

Gdzie można wykonać skoki tandemowe?

Skoki tandemowe są organizowane przez ośrodki spadochroniarskie, które zapewniają swoim klientom kompleksową obsługę w tym zakresie. Wystarczy tylko wykonać wcześniejszą rezerwację online na dogodny termin. Jednym z najpopularniejszych ośrodków spadochronowych w Polsce jest skydive.pl, który organizuje je w różnych lokalizacjach. Dokładne informacje o ofercie ośrodka można uzyskać bezpośrednio na jego stronie.

Dla kogo przeznaczone są skoki w tandemie?

Skoki tandemowe są odpowiednie dla każdego, kto nie boi się skakania w przestworza i spełnia odpowiednie wymagania dotyczące tego typu rozrywki, między innymi pod względem wieku, wagi oraz stanu zdrowia. Są one bardzo często polecane dla osób, które chcą po raz pierwszy spróbować skoków ze spadochronem, a także dla tych, którzy chcą uczcić specjalną okazję w swoim życiu. Również można przekazać je w prezencie. W tym przypadku dobrym wyborem będzie skorzystanie z voucherów upominkowych, które można przekazać w podarunku. Takie vouchery można zakupić bezpośrednio na stronie internetowej ośrodka spadochronowego.

Dodaj komentarz